Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 30. 11. 2020!

Ve školní lavici si nezkusíte vrtat s velkou vrtnou soupravou

Ve školní lavici si nezkusíte vrtat s velkou vrtnou soupravou
Studentka Fakulty stavební Markéta Borská absolvovala stáž na projektu ražby tunelového komplexu tvořícího silniční obchvat kolem Stockholmu. Na základě úspěšné stáže vznikla mezi ní a firmou spolupráce.

"Tím, že ještě studuji, pracuji z domu na homeoffice a díky individuálnímu studijnímu plánu trávím část roku ve Švédsku na projektu osobně," říká Markéta na začátek. Spolupráce mezi ní a firmou vede k tomu, že po státních závěrečných zkouškách nastoupí ve švédské Subteře na pracovní poměr. 

Nové zkušenosti, vystoupení ze své komfortní zóny a chuť poznávat, to byly hlavní důvody, proč Markéta do zahraničí vyjela. Do Švédska vyjela díky Katedře geotechniky. "Měla jsem to štěstí, že jsem se mohla zúčastnit exkurze právě ve Švédku na projektu ražby tunelového komplexu. Tam jsem si řekla, že bych chtěla být jednou součástí týmu inženýrů, kteří razí tunely. Celé mě to okouzlilo, totálně pohltilo. A nejen tunely, ale i Švédsko samotné. Slovo dalo slovo, za půl roku jsem tam nastupovala na stáž," usmívá se Markéta. 

Ve Švédsku ji překvapili hlavně lidé. "Žila jsem v domnění, že Švédové jsou chladní a uzavření, já ale žádné takové nepoznala. Právě naopak - Švédové se ke mně chovali velice mile, vždycky rádi pomohli, trpělivě odpovídali na mé nekonečné dotazy a u toho se vždy usmívali," říká. Jako ženu ji mile překvapila rovnost mužů a žen. "Nás žen bylo na stavbě sice minimum, ale nikdo na nás nekoukal přes prsty, byli jsme si všichni rovni, nezáleželo na tom, jestli to byl muž nebo žena. Záleželo na tom, co ten člověk dělá a jak to dělá," vysvětluje Markéta. 

Ve Švédsku se anglicky domluvíte vždy, všude a s každým - je tam opravdu vysoká úroveň angličtiny. "Švédové nemají téměř žádný vlastní dabing, většinu filmů, pohádek a televizního programu mají v angličtině. Za celé čtyři měsíce jsem nepotkala nikoho, s kým bych se anglicky nedomluvila," říká o jazyce. Původně ale měla obavy. "Z angličtiny, z práce, z lidí a vlastně úplně ze všeho. Uvědomovala jsem si, že to už není škola, že tady je všechno doopravdy, reálný projekt a ještě k tomu ražba velkého tunelového komplexu. Ale ani jedinkrát jsem nelitovala svého rozhodnutí jet." Celé léto pak bylo plné zážitků, emocí, poznání a nových zkušeností. "Troufám si říct, že to bylo nejlepší léto v mém životě," usmívá se. Ještě dnes je myšlenkami stále ve STockholmu, a to nejen proto, že s fimou nadále pracuje, ale také proto, že jí země a lidé, které tam poznala, přirostli k srdci. "Nemůžu se dočkat až se tam zase vrátím," říká Markéta. 

Benefity stáže vlastně dodnes nevstřebala. "Je toho tolik, že bude nějaký čas trvat, než to v sobě všechno zpracuji. Jsem velice vděčná za to, že máme takovou možnost. Získala jsem zkušenosti v oboru, zdokonalila se v angličtině, dokonce teď pracuji na švédštině. Některé zkušenosti vám prostě sebelepší škola nemůže dát. Ve školní lavici si nezkusíte vrtat s velkou vrtnou soupravou," zamýšlí se. Erasmus podle ní není jen o práci, ale o poznání - nové země a nových lidí, ze kterých se po skončení stáže stali Markétini přátelé a stále jsou v kontaktu. "Jela bych okamžitě znova. Vlastně si v současné době podávám novou žádost na další stáž," říká Markéta na závěr.

 Zdroj fotografií: archiv Markéty Borské 

Vloženo: 2. 12. 2019
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět