Platnost příspěvku skončila 30. 6. 2020!

Přihlaste se do 6. ročníku Kaplicky Internship

6. ročník souteže je určen pro studenty a absolventy vysokých škol.

Jedinečnou příležitost pro studenty a absolventy architektonických oborů českých vysokých škol nabízí nový ročník soutěže Kaplicky Internship. Autor letošního vítězného projektu na volné téma absolvuje tříměsíční placenou stáž v londýnském ateliéru David Chipperfield Architects. Soutěž připomínající odkaz proslulého architekta Jana Kaplického organizuje nadace Bakala Foundation ve spolupráci s Design Museum v Londýně a Nadačním fondem Kaplicky Centre.

Již pět talentovaných mladých architektů, vítězů předchozích ročníků soutěže Kaplicky Internship, absolvovalo stáže v prestižních londýnských studiích. Pracovali v ateliérech Evy Jiřičné, Zahy Hadid, Allies and Morrison, Adjaye Associates a loňský vítěz ve studiu Heatherwick.

Stáž u David Chipperfield Architects

Vítěz 6. ročníku soutěže Kaplicky Internship stráví tři měsíce v londýnském ateliéru dalšího významného britského architekta, zakladatele proslulé galerie 9H, Davida Chipperfielda. Vlastní studio založil v roce 1985 a dnes má vedle Londýna kanceláře v Berlíně, Milánu a Šanghaji.

Studio David Chipperfield Architects realizuje kulturní, veřejné, komerční i rezidenční projekty po celém světě, mnohé z nich nalezneme v Německu, Itálii, Španělsku či v Japonsku. Studio získalo řadu mezinárodních ocenění, mimo jiné prestižní Stirlingovu cenu v roce 2007 za projekt Muzea moderní literatury v německém Marbachu, rodišti dramatika Friedricha Schillera. Za projekt obnovy Nového muzea v Berlíně, které bylo vážně poškozeno během druhé světové války, získalo studio v roce 2011 evropskou Cenu Miese van der Rohe a Deutscher Architekturpreis.

Účast v soutěži Kaplicky Internship 2020

„Soutěž Kaplicky Internship otevírá studentům a absolventům dveře do světa architektury. Vyzkouší si obhájit svůj projekt před mezinárodní porotou, zjistí, jak obstojí v konkurenci svých kolegů z jiných univerzit, a ten nejlepší získá příležitost pracovat v jednom z prestižních londýnských studií,“ říká k soutěži Václav Pecha, ředitel nadace Bakala Foundation. „Chceme mladým architektům připomenout odkaz Jana Kaplického a motivovat je, aby přemýšleli o získávání zkušeností v zahraničí.“

Do soutěže Kaplicky Internship se mohou přihlásit studenti během posledního ročníku bakalářského studia, v průběhu navazujícího magisterského studia či během prvního roku po absolvování studia. Téma soutěžních prací je volné a studenti mohou přihlásit své bakalářské či diplomové práce, a to nejpozději do 30. června 2020. Vítěz soutěže bude vybrán odbornou porotou a vyhlášen 24. září 2020 v Praze ve Winternitzově vile od Adolfa Loose a Karla Lhoty.

Další informace o soutěži a soutěžních podmínkách najdete na stránkách Bakala Foundation.

Loňský vítěz zůstává ve studiu Heatherwick

Vítězem loňské soutěže Kaplicky Internship se stal Ondřej Pokoj, absolvent Fakulty architektury ČVUT v Praze, který zaujal porotu svým projektem přestupního uzlu pro pražské letiště s názvem Transferium. Začátkem letošního roku absolvoval tříměsíční stáž v londýnském studiu Thomase Heatherwicka a nyní je stálým členem jeho téměř dvousetčlenného týmu. Již druhým rokem v Londýně zůstává také vítěz soutěže z roku 2018, Petr Kousal, který po stáži začal nastálo pracovat ve studiu Adjaye Associates.

„Výhra v soutěži Kaplicky Internship byla skvělým završením mého školního vzdělávacího procesu,“ říká loňský vítěz Ondřej Pokoj. „Rok po obhájení své diplomové práce jsem se ocitl v Londýně ve světovém ateliéru Thomase Heatherwicka, na jehož realizace jsme na škole zírali s otevřenou pusou. Uvedení do studia bylo ode všech velice vřelé. Hned druhý den ke mně přišel sám Thomas, aby mě přivítal s tím, že si již prohlédl mé portfolio. Nebylo lepšího vstupu do studia než tím, že jsem vyhrál soutěž – dovednost v architektonickém světě toliko ceněná. Účast v soutěži Kaplicky Internship zůstane navždy milníkem mého života.“

Více o programu Kaplicky Internship:

www.bakalafoundation.org/programy/kaplicky-internship/

Více o studiu David Chipperfield Architects:

O Bakala Foundation

Bakala Foundation je česká rodinná nadace Zdeňka a Michaely Bakalových, která už více než deset let podporuje vzdělání a rozvoj mladých talentů. Prostřednictvím programu Scholarship poskytuje stipendia a podporu výjimečným studentům z České republiky, aby mohli studovat na nejlepších zahraničních univerzitách. Dále nadace vzdělává začínající novináře, podporuje mladé architekty na začátku kariéry a poskytuje nadační příspěvky na projekty zejména v oblasti vzdělávání.

Vloženo: 3. 6. 2020
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností