Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 30. 9. 2022!

Student Relax Zone: Cílem bylo vytvořit příjemný odpočinkový prostor pro studenty

Krátký rozhovor s autorkou vítězného návrhu studentské relaxační zóny, tzv. Student Relax Zone, v prostorách kruhové budovy C.

Vytvoření studentské relaxační zóny iniciovalo Oddělení mezinárodních vztahů, které chtělo vytvořit lákavý prostor pro setkávání zahraničních a českých studentů v blízkosti International Contact Pointu, které slouží převážně zahraničním studentů na univerzitě. Zadání bylo v nelehké době nouzového stavu předáno pěti studentům Katedry městského inženýrství Fakulty stavební. Ti odvedli skvělou práci, jelikož pro porotu byl výběr vítězného návrhu velmi těžký. Porotě se líbilo, že všichni autoři do návrhů zapojili svůj osobitý pohled na věc. Nakonec na základě proveditelnosti a funkčnosti byl vybrán návrh Bc. Lenky Rakové, kterou jsme vyzpovídali.

Na začátku je vždy myšlenka. Jaká byla ta vaše, když jste přemýšlela o návrhu relaxační zóny?

V mém případě na začátku nebyla žádná světoborná myšlenka. Mým cílem bylo vytvořit příjemný odpočinkový prostor pro lidi, pro studenty a tedy i pro mě jako studenta. Tedy vytvořit prostor, kde bych i já ráda trávila svůj čas. Veškeré nápady a charakteristické prvky mého finálního návrhu pak přicházely postupně, jak jsem prostory modelovala. Když už je prostor vymodelovaný, člověk ho pak lépe cítí a napadá ho, co tam chybí a jak prostor vylepšit. A že zrovna tady by se hodilo to a to, a může se dále zkoušet a experimentovat.

Nechala jste se něčím inspirovat?

Určitě jsem na internetu hledala zajímavé řešení interiérů ale ve výsledku jsem se ničím konkrétním neinspirovala. Nápady přicházely postupně samy, jak jsem prostor modelovala. Je však možné, že jsem některé mé navržené prvky už někde viděla a měla je v podvědomí a zrovna se mi do onoho prostoru hodily.

Ovlivnil nouzový stav práci na návrhu?

Byla to individuální práce, takže bych ji z většiny stejně dělala sama doma. Ale myslím si, že třeba nějaké hromadné zhodnocení prostoru na začátku s ostatními soutěžícími a vedoucími mohlo být přínosné, nebo větší kontakt s ostatními soutěžícími nebo více osobních konzultací, ale zvládlo se to i tak.

Co vás baví na studijním programu Městské inženýrství?

Líbí se mi, že je to velmi širokospektrální obor. Člověk se tady naučí od všeho něco a najde si ten svůj směr, kterým se chce ubírat a směr si může kdykoliv změnit, protože vědomosti na to má.

Nějaká rada pro budoucí projektanty?

Sama jsem teprve student a budoucí projektant, takže asi nemám, co radit. Každopádně třeba když už jsme u interiérů, tak ať navrhují prostory pro takové lidi, kteří budou prostor využívat. Většinu prostorů využívají obyčejní lidé, kteří třeba o navrhování interiéru nebo architektuře moc neví, takže nějaké šílené kreace mohou být spíš i na obtíž.

Až bude relaxační zóna hotová, přijdete si ji vyzkoušet?

Určitě přijdu a mám v plánu se tam opakovaně vracet. Docela mě zajímá, jestli budou studenti můj navržený prostor využívat tak, jak jsem předpokládala, co bude fungovat a co ne. Nebo jestli studenti sami vymyslí nové využití prvků, které jsem navrhla, a které mě třeba vůbec nenapadlo.

 

Vloženo: 7. 7. 2020
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 204 - Oddělení pro rozvoj a propagaci
Zpět