Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 30. 4. 2022!

Studenti biomedicíny pomáhají s testováním zaměstnanců VŠB-TUO

Studenti biomedicíny pomáhají s testováním zaměstnanců VŠB-TUO
Když se loni na jaře v České republice objevily první případy s onemocněním covid-19, akademičtí i neakademičtí pracovníci a studenti VŠB – Technické univerzity Ostrava začali pomáhat v boji proti pandemii a v boji pokračují stále – studentky a studenti 2. ročníku studijních programů Biomedicínská technika a Biomedicínské inženýrství v kampusu VŠB-TUO a i na jejích fakultách mimo kampus testují na nákazu novým koronavirem zaměstnance univerzity.

Veronika Wojtasová se spolu s kamarádkami podílí na testování pracovníků Fakulty stavební, kam docházejí každé pondělí a úterý. „Testování probíhá v atriu fakulty a my jsme tam každé pondělí a úterý od 8 do 13 hodin,“ přibližuje studentka. Přiznávají, že ze začátku měly obavy, a to jednak ze samotného onemocnění, a pak i nedostatku času na plnění studijních povinností. „Pomoc s testováním je dobrovolná činnost. Přemýšlely jsme jen chvíli. Bály jsme se, že se situace zhorší a my budeme povinny nastoupit třeba na covidovou jednotku do nemocnic, kde je nákaza pravděpodobnější,“ vysvětluje.

Chválí si ale, že na Fakultě stavební na nikoho pozitivního zatím nenarazily. „Zaměstnanci fakulty jsou moc milí, berou testování jako nutnost.“ Za dva dny takto odbaví okolo 100 lidí. Tým, testující v kampusu VŠB-TUO však na jednoho pozitivního člověka narazil. Pozitivita se na testovací sadě projeví dvěma čárkami. „Když těch 15 minut čekáme, než se test vyhodnotí, jsme vždycky trochu nervózní, jestli přece jen nebude pozitivní,“ dodává studentka. Aby se jim lidé nehromadili, výsledky jim říkají v jiné místnosti. Samotné testování však náročné není, studentky ale doma musejí dohánět výuku – utečou jim hlavně přednášky. I přesto jsou ale rády, že mohou alespoň takto pomáhat.

Studenti a zaměstnanci VŠB – Technické univerzity Ostrava se do boje proti pandemii zapojili hned na samém začátku – do konce dubna roku 2020 vyrobili 26 170 litrů dezinfekce, vytiskli téměř 7000 štítů, tým tvořený doktorandy z oblasti biomedicínského inženýrství pomáhal s monitoringem lůžek, ať už specializovaných a plně vybavených pro pacienty s těžkým průběhem, přes standardní lůžka i lůžka provizorní v Moravskoslezském kraji.

Vloženo: 8. 4. 2021
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět