Student Fakulty stavební pomohl rozluštit záhadu tajemného hradu v Ostravě

Bc. Filip Slivka, student oboru Architektura a stavitelství, přispěl k odhalení umístění hradu Schachtburg, který měl být před druhou světovou válkou sídlem recesistického spolku Schlaraffia
info-image

Mgr. Lucie Augustinková, Ph.D. spolu s kolegyní Ing. arch. Hanou Paclovou, Ph.D. objevily při přípravě knihy o Café Habsburg dobovou fotografii hradu, který měl v Moravské Ostravě sloužit jako sídlo recesistického spolku Schlaraffia. Jenže o tomto hradu bylo mizivě málo informací. Předpokládá se, že hrad byl zřejmě postaven v roce 1913. Nebylo ale možné z nalezené fotografie identifikovat, kde přesně hrad stál, ani kdy zanikl. Je ovšem známo, že pánský recesistický spolek Schlaraffia, jehož členové parodovali například rytířské hostiny, se na pokyn z Říše v roce 1938 "pro neužitečnost" sám rozpustil a po válce se již v Ostravě neobnovil. Na základě nalezené fotografie byla oslovena i široká veřejnost s prosbou o jakékoliv informace, které by pomohly doplnit historii hradu a jeho přesné umístění.

Zde vstupuje do příběhu záhady hradu student architektury Filip Slivka, který objevil na stránce skupiny Nezapomenutelná Ostrava fotografii zahradní kavárny hotelu Palace, na které je v pozadí vidět stavba podobná hradu Schachtburg a kontaktoval paní doktorku Augustinkovou. Záhada hradu se tak povedla rozluštit! Potvrdilo se, že hrad skutečně existoval a bylo možno určit jeho přesnou polohu. Samozřejmě nešlo o skutečný hrad, ale o stavbu s upravenou fasádou. I přesto se dále usilovně pátrá po dalších informacích a podrobnostech o historii hradu.

Více o hradu a recesistickém spolku Schlaraffia se můžete dočíst v následujících článcích, které vyšly na serveru iDnes.


© 2018 VŠB-TU Ostrava