Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 27. 9. 2019!

Rýmařov budou zdobit práce našich posluchačů.

Rýmařov budou zdobit práce našich posluchačů.
Studenti Katedry architektury, tvořili návrhy pro veřejný prostor v Rýmařově.

Na podzim roku 2018 oslovilo vedení města Rýmařova přes vyučujícího MgA. Jakuba Gajdu, studenty z Katedry architektury s nabídkou, na vytvoření artefaktů do veřejného prostoru města. Asi ani sami nepředpokládali, jak velký ohlas tím mezi našimi studenty vzbudí. Po dvou informativních schůzkách na půdě školy, se práce chopili studenti třetího a pár dobrovolníku ze čtvrtého ročníku, pod vedením MgA. Gajdy, který je vyučuje v předmětu Modelování.

Výsledkem mnohaměsíční práce je dvacet drobných architektonických objektů v podobě fontán, dětských hřišť a prolézaček, oživení stávající geoexpozice Hrádek, přechod pro chodce a chodník s brokátovým vzorem nebo pranýř. Jako nejlepší projekt byl odbornou porotou označen chodník se vzorem brokátu. Tradice textilnictví a následně hedvábnictví, má ve městě dlouhou historii ještě z doby, kdy bylo osídleno původním německým obyvatelstvem.   

Autorka vítězného návrhu, Veronika Prokopová, k tomu říká: „V Rýmařově sídlí výrobna brokátu Hedva, tak mě napadlo, že by bylo fajn protkat to město právě tímto vzorem a připomenout zdejší tradici“. Cenu poroty získal student Daniel Puszkar, za vzpomínku na významnou osobnost města, českou naivní malířku a básnířku Marii Klodovskou.

Výsledky vzorné spolupráce mezi univerzitou a městem, velmi ocenil i starosta Rýmařova, Ing. Luděk Šimko: „Každý z těch projektů má něco do sebe, charakterizuje naše město a určitě je životaschopný. V tuto chvíli si myslím, že má k realizaci nejblíže právě vítězný návrh na „brokátový chodník“, na který nejsnáze seženeme finanční prostředky“, konstatuje první muž města.      

Tuto skutečnost vyzdvihuje i MgA. Jakub Gajda: „Myslím si, že jsme naši Fakultě, v tomto případě Katedře architektury, udělali tu nejlepší reklamu, neboť při předpokládané realizaci, ponese dílo jméno studenta naši univerzity, což je nepochybně významné ocenění kvality zdejší výuky“, uzavírá pedagog Fakulty stavební.    

Text: Mgr. Marek HÝŽA

Foto: Reprofoto MgA. Jakub Gajda a práce studentů

Vloženo: 27. 6. 2019
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 204 - Útvar pro rozvoj
Zpět