Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 10. 2022!

„Kariérko hlavně pomáhá studentům v přechodu do pracovního světa,“ říká koordinátorka Michaela Matochová

„Kariérko hlavně pomáhá studentům v přechodu do pracovního světa,“ říká koordinátorka Michaela Matochová
Kariérní centrum VŠB-TUO se od minulého roku, stejně jako celý svět, potýká s pandemií koronaviru. Nicméně stále chystá nové projekty a aktivity, z nichž poslední velkou je k+ portál. O co se jedná a jaké jsou další aktivity nám v rozhovoru řekla Michaela Matochová, garantka Kariérního centra a veletrhu kariéra+.

Nemůžu začít ničím jiným než představením Kariérního centra. Jak byste ho definovala?

Je fajn vnímat Kariérní centrum jako užitečný doplněk odborného vzdělání na vysoké škole. Jak se svět mění, ukazuje se, že je zapotřebí získat i další schopnosti a dovednosti. My jim říkáme klíčové kompetence. Když to řeknu úplně laicky, je to schopnost vzájemně komunikovat, prezentovat, kriticky myslet. Taky se hodí umět vést porady a pracovat v týmu. Kariérko tohle všechno školí ve spolupráci s odborníky z praxe. Nabízí doprovodný program ke vzdělání a k tomu, co by měl člověk po škole umět. Je to doprovodný program ke vzdělání a k tomu, co by měl člověk po škole umět. Kariérní centrum si můžete představit jako takový domeček, který stojí na dvou pilířích. Ten první pilíř jsou rozvojové možnosti přímo pro studenty, konzultace, poradenské služby, koučink. Dále workshopy a webináře na různá témata. A ten druhý pilíř je potom most přímo k zaměstnavatelům, aby se studenti mohli setkat s HR manažery a mohli poznat danou firmu a praxi. Pod to spadají různé akce, na které zveme firmy a jejich personalisty. Samozřejmě největší je veletrh pracovních příležitostí kariéra+. Určitě musím zmínit i naši novinku k+ portál (www.kportal.vsb.cz). Jedná se o univerzitní kariérní portál, díky kterému se mohou studenti a absolventi do tří let od ukončení studia propojit s firmami online. To jsou naše největší akce a služby, které mají přiblížit studenty k zaměstnavatelům.

Co máte v Kariérním centru na starosti vy? Co je vaše každodenní agenda?

Koordinuji celé kariérko. Nejvíc mě baví dělat inovace a strategické řízení, to znamená rozhodovat o tom, co se bude dít. Neustále vyhodnocujeme trendy, protože se všechno mění. Reagovat na nové situace, vychytávat trendy a aplikovat je do programu Kariérního centra okamžitě. V týmu je nás sedm. Máme neustále porady, včetně porad s vedením univerzity, probíhají brainstormingy. Díky tomu jsme schopni implementovat změny rychleji. Mým úkolem je, aby všichni v týmu byli spokojení a abychom odvedli dobré výsledky.

Spolupracujete s pedagogy z univerzity, kteří mají svým zaměřením blízko k trhu práce?

Snažíme se. Kariérní centra jsou někdy vnímána jako něco „nutného“ na univerzitě, takže je to o osobním jednání s každým akademikem. Jsou akademici, kteří nás doporučí studentům, jsou schopni říct: „Kariérní centrum uvádí akci, která je obsahově stejná jako to, co probíráme. Běžte tam, započítáme vám účast.“ Ale je to i spolupráce s fakultami. Máme rozjetou spolupráci se všemi sedmi fakultami. Nejde udělat kampaň „Jsme kariérko, říkejte o nás studentům“. Tak to prostě nefunguje. Určitě si každé spolupráce ceníme a chceme ji dále rozvíjet.

Máme teď více než deset měsíců od posledního veletrhu kariéra+. Ten den začala opatření a zavřela se celá republika. Jak vás ovlivnila jarní a následná podzimní vlna?

Jarní a podzimní situace byla stejná v tom, že jsme jeli online. Aktuálně jedeme hlavně webináře, online konzultace a k+ talentový program. Je velká škoda, že jsme museli zrušit všechny akce s osobní účastí. Lidé jsou z onlinu už trochu otrávení. Přesto, vzhledem k aktuální situaci, musíme další ročník veletrhu udělat online. Nebudou to však pouhé prezentace zaměstnavatelů přes Teams nebo Zoom. Účastníky čeká interaktivní 3D prostředí, ve kterém se budou pohybovat jako v počítačové hře. Věřím, že je to bude bavit.

Budeme uvádět online veletrh, protože teď v březnu nemůžeme 100% zajistit offline variantu.

U veletrhu ještě zůstaneme. Jak dlouho ho chystáte a co je pro vás u organizace nejdůležitější?

Veletrh začínáme plánovat v průběhu prázdnin, kdy se aktualizují nabídky, weby a věci, které nejdou veřejně vidět. V září se spouští registrace firem. V posledních 3–5 letech byl veletrh vyprodán zhruba do konce roku. Zbývalo jen pár volných míst a nám se tvořily čekací listy firem. Tenhle rok je samozřejmě jiný, protože všichni mají strach. Je vidět, že firmy vyčkávají. Nevědí, co mají čekat. Prodává se, ale pomaleji. Kvůli pandemii koronaviru budeme uvádět online veletrh, protože teď v březnu nemůžeme 100% zajistit offline variantu. O prezenční veletrh však nepřijdete. Můžete se na něj těšit netradičně 12. října. 2021.

Teď bych přešel k headlinu posledních měsíců a tím je k+ portál. Mohla byste ho představit?

Je to portál pracovních příležitostí, který je šitý na míru studentům a absolventům do 3 let od ukončení studia. Portál je propojuje s konkrétními nabídkami podle jejich oborů a profilů. Je super, že portál nenabízí jenom pracovní nabídky, protože ne všichni studenti jsou schopni hned pracovat na plný úvazek. Jsou tam stáže, trainee programy, odborné brigády, zakázky pro freelancery nebo témata bakalářských a diplomových prací. To je přesně ta praxe, kterou studenti potřebují. Na portále zkrátka najdou hromadu příležitostí. Firmy mají otevřené programy třeba i pro desítky studentů.

Studenti mají ohromnou praxi třeba z letních brigád, ale nevnímají to jako důležitou zkušenost.

Jak si k+ portál nyní vede? Kolik lidí se na něj zaregistrovalo?

Nyní je tam přes 1 600 studentů, což ukazuje na velký zájem. Co ještě musíme zlepšit, je obsahová kvalita profilů. Nestačí se jenom zaregistrovat. Důležité je, aby si studenti profil pořádně vyplnili, protože portál bez toho nemá co spojovat a nevyhledá pak správné nabídky. Je důležité umět sám sebe dobře prezentovat a napsat do profilu relevantní informace. Vnímat, co všechno daný student umí. Ze svých konzultací vím, že sebeprezentace bývá problém. Studenti mají ohromnou praxi třeba z letních brigád, ale nevnímají to jako důležitou zkušenost. Je ale pravda, že i někteří zaměstnavatelé nemají kompletně vyplněný profil. Pokud chtějí šikovné studenty, musí je umět zaujmout. Komunikace je důležitá na obě strany. Co se týká čísel, tak nyní máme kolem 45 registrovaných zaměstnavatelů a přes 70 aktivních inzerátů.

Jaké jsou další novinky? Zaregistroval jsem nějaké online právní konzultace. Mohla byste to přiblížit?

Každý rok to měníme. Když vybíráme workshopová témata, teď webináře, díváme se na to, co studenti říkají v dotazníkových šetřeních. Právní témata jsme poslední dva roky neuváděli, ale nyní je máme zpátky. Náš konzultant odpovídá na otázky, které studenty zajímají. Například se někdo chce stěhovat a neví, jak to má udělat s nájemní smlouvou. V rámci tohoto připravujeme na webu novou rubriku s právní tematikou.  V rámci online doby jsme se rozhodli některé akce spíše zrušit než přidávat, protože nechceme studenty odvádět od online výuky a povinností, které si musí plnit v rámci vzdělání. V nabídce Kariérního centra toho aktuálně najdete mnohem víc. Nová témata webinářů s rozmanitými tématy a další osobní konzultace, kde se studentům věnujeme individuálně a zajímáme se o to, co potřebují vyřešit.

 

 

Autor: Daniel Pakši, redaktor Sokolské33

Foto: Kariérní centrum VŠB-TUO

Vloženo: 3. 3. 2021
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět