Platnost příspěvku skončila 31. 8. 2021!

Děkanovo tajemství - Odhalení

Co tedy bude nového na FAST?

Celý červen jste za pomocí nápověd hledali odpověď na otázku, co si pro nás děkan připravil za překvapení. Nyní to již můžeme prozradit a pogratulovat zároveň jednomu z úspěšných luštitelů.

Ale nejprve si pojďme projít všechny čtyři nápovědy:

Nápověda č.1 - vznik se datuje do 19. století a byla zde spojitost s večerním časem.

Nápověda č.2 - jedná se o veřejně přístupné místo, kde se schází jednotlivci i skupiny za účelem uspokojení svých potřeb.

Nápověda č.3 - slovo má několik významů, ale nejčastěji se jedná o místnost.

Nápověda č.4 - slovo je francouzského původu, ale synonymum může pocházet z ruského nebo anglického označení pro fyzikální veličinu.

O jaké slovo se tedy jedná a co bude nového na FAST? Je to jedna z věcí, kterou hlavně studenti uváděli, že na fakultě chybí. A tak nejen jim pan děkan vyšel vstříc a od nového akademického roku se můžeme těšit na zcela nový BUFET!

Najdete jej v nové zrekonstruované části tzv. Srdci FAST, hned vedle knihovny a relax zony pro studenty. Doufáme, že vám v novém bufetu bude chutnat a že se stane příjemným místem pro setkávání a nejen studijní pokec s kolegy.

Děkujeme všem, kteří se do soutěže zapojili a obzvlášť gratulujeme Tomáši Pavelkovi, který díky správné odpovědi získává odměnu. Gratulujeme.

PS: Kromě bufetu, se nejčastěji objevovala slova: bar, čajovna a jednou přišlo i kino. Tak třeba příště.

PPS: Zde jsou vysvětleny jednotlivé nápovědy:

1/ V 19. století se staly oblíbené samoobslužné stoly, kde si mohli strávníci dát lehkou pozdní večeři. Tento druh neformálního stravování byl oblíbený ve Francii a později také v Anglii.

2/ Dnes se tímto slovem označují menší provozovny s rychlým občerstvením.

3/ Slovem bufet se označují nejen zmíněné provozovny, ale také stůl s občerstvením a jedná se o starší název pro kuchyňskou skříň, neboli kredenc.

4/ Synonymem může být slovo BISTRO (rusky rychle) nebo FAST FOOD (anglicky rychlé občerstvení).

Vloženo: 13. 7. 2021