Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Tři otázky: Igor Krčmář

Krátký rozhovor o polyfunkčním domu Křižovatka

V centru Ostravy vedle Janáčkovy konzervatoře má vyrůst administrativní budova s ubytovacími prostory nazvaná Křižovatka. Na návrhu se podílel také Ing. arch. Igor Krčmář z Katedry architektury Fakulty stavební.

Můžete nám představit vaši studii?

Polyfunkční dům Křižovatka je situován na prázdné nároží hlavních městských komunikací (Nádražní x Českobratrská), které se nachází v centru města Ostravy. Navazuje na okolní zástavbu a použitím materiálů pokračuje v tradiční koncepci města 20. století. Půjde o sedmipatrový dům s byty, komerčními prostory a podzemními garážemi. Nájemníci v nejvyšším podlaží pak budou mít přístup do střešní soukromé zahrádky. Součástí zelené plochy bude i komunitní zahrada pro ostatní nájemníky. Dům vznikl jako variantní architektonická studie na základě dlouhodobé spolupráce s Ing. Jaroslavem Habrnalem (Moravské stavby - projekce).Potřebuje centrum města takovou budovu?

Ostrava potřebuje doplnit proluky, nejen ty po 2. světové válce (na hlavních náměstích i z dob pozdějších), a zvláště o integrované objekty, které mají nějakou vybavenost pro okolojdoucí v přízemí a parkování v suterénu pro místní. Křižovatka taková má být, nebude to jen slepý parter kancelářské budovy a trafostanic.Jak moc vás ovlivnila okolní tradiční zástavba?

Jako ex-památkář jsem začínal tím, že jsem se podíval na vývoj území a postupně stoupající hladinu zástavby za posledních 150 let kolem, a na této křižovatce zvláště (viz název).

Samotná stavba drží výšku okapu i nárožní věže protilehlého domu na křižovatce současných ulic Nádražní / Českobratrská, dříve zvaný Lidový dům, který vznikl přestavbou z Hotelu Quittner, na počátku 20. let 20. století. (rozborů je podstaně více, včetně historických fotek)

Stavba ctí ostravské tradiční materiály (klinker, ocel, ...), popínavky a vegetaci i tzv. Lichthaus - vnitřní atrium pro prosvícení. I když odskakuje od uliční čáry, vyrovnává odstupy Konzervatoře i nárožního objektu bývalého Lidového domu. Kolonijní zahrádky dřívější zástavby přes ulici (dnes vícepatrové bloky) tak suplují ty oddělené na střechách. Předpokládám, že studie k územnímu řízení bude v dalším stupni doladěna až do detailů, neb od počátků pracovalo právě s korekcemi na okolí a digitální 3D model a vizualizace bratrů Juračkových (našich absolventů) to umožňuje.

Vloženo: 2. 8. 2021
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 204 - Oddělení pro rozvoj a propagaci
Zpět